Skip to Main Content
 
 
The National Academies of Sciences, Engineering and Medicine
Aeronautics and Space Engineering Board
ASEB Home
Board Members
Board Meetings
Current Projects
Completed Projects
Publications
Staff
SSB Home
DEPS Home

NASA Technology Roadmap: Propulsion and Power Panel Workshop

Agenda with Links to Presentations

Click here to Navigate back to Workshops Page

Agenda
March 21, 2011 - March 25, 2011
Guggenheim Building, Room 101
Caltech
Pasadena, CA 

March 21, 2011
OPEN SESSION

8:00 a.m. Welcome and Introduction to Space Power & Energy Storage Systems Douglas Allen

8:30 a.m. Panel 1: Photovoltaics/Solar Arrays
Panelists: Ed Gaddy, APL;Alan Jones, ATK; Paul Sharps, Emcore; Ted Stern, Vanguard Space Technologies

10:00 a.m. Panel 1: Photovoltaics/Solar Arrays Questions & Answers

10:30 a.m. Break

10:45 a.m. Panel 2: Energy Storage Systems
Panelists: Joe Troutman, ABSL; Michael Tomcsi, Quallion

11:45 a.m. Panel 2: Energy Storage Systems Questions & Answers

12:15 p.m. Lunch

1:15 p.m. Panel 3: Power System Engineering
Panelists: Robert Francis, Aerospace; Azam Arastu, Boeing

2:15 p.m. Panel 3: Power System Engineering Questions & Answers

2:45 p.m. Break

3:00 p.m. Panel 4: Nuclear Power (Fission and Radioisotopes)
Panelists: Joe Nainiger, Alphaport; Gary Bennett, Consultant; Sterling Bailey, Consultant

4:00 p.m. Panel 4: Nuclear Power (Fission and Radioisotopes) Question and Answers

4:30 p.m. Summary Discussion

5:00 p.m. Adjourn

March 22, 2011
TA02 – In-Space Propulsion Systems

OPEN SESSION

8:00 a.m. Welcome and Introduction to In-Space Propulsion Systems Roger Myers

8:30 a.m. Panel 1: In-Space Low Thrust
Panelists: Scott Miller, Aerojet; Dave Byers, Consultant; Brad King, AIAA EPTC EP; Mike Micci, Pennsylvania State ; Vlad Hruby, Busek

9: 45 a.m. Panel 1: In-Space Low Thrust Questions & Answers

10:15 a.m. Break
 
10:30 a.m. Panel 2: In-Space High Thrust
Panelists: Bruce Schnitzler, Idaho National Laboratory (NTR); Joe Cassady, Aerojet; Russ Joyner, PWR; Tom Mueller, SpaceX

11: 30 a.m. Panel 2: In-Space High Thrust Questions & Answers

12:00 p.m. Lunch

1:00 p.m. Panel 3: In-Space Propulsion & Related Systems
Panelists: Bernard Kutter, ULA; Larry Knauer, LM; Tom Kessler, Boeing; Martin Mclaughlin, Northrop Grumman, Alfred Herzl

2:15 p.m. Panel 3: In-Space Propulsion & Related Systems Questions & Answers

2:45 p.m. Break

3:00 p.m. Panel 4: In-Space Advanced Concepts
Panelists: Terry Kammash, University of Michigan; Andrew Ketsdever, AFRL; Rob Hoyt, TUI;
Bob Frisbee, JPL Retired

4: 00 p.m. Panel 4: In-Space Advanced Concepts Questions & Answers

4:30 p.m. Summary Discussion

5:00 p.m. Adjourn

Wednesday, March 23, 2011
TA01 – Launch Propulsion Systems
Panel Moderator: George Sowers
OPEN SESSION

8:00 a.m. Welcome and Introduction to Launch Propulsion Systems George Sowers

8:20 a.m. Panel 1: Academia
Panelists: Bill Anderson, Purdue; Fred Culick (emeritus), Caltech; Bob Santoro, Pennsylvania State; Bill Saylor, Air Force Academy

9:40 a.m. Panel 1: Questions & Answers

10:00 a.m. Break

10:15 a.m. Panel 2: Air Force
Panelists: Toby Cavallari, SMC/LR; Rich Cohn, AFRL; Randy Kendall, Aerospace Corporation; Tim Lawrence, AFIT

11:35 a.m. Panel 2: Questions & Answers

11:55 a.m. Lunch

12:55 p.m. Panel 3: Propulsion Houses
Panelists: Stan Graves, ATK; Jeff Greason, XCOR; Russ Joyner, PWR; Todd Neill, Aerojet

2:15 p.m. Panel 3: Questions & Answers

2:35 p.m. Break

2:50 p.m. Panel 4: LV Primes
Panelists: Bernard Kutter, ULA; Tom Mueller, SpaceX; John Steinmeyer, Orbital

4:10 p.m. Panel 4: Questions & Answers

4:30 p.m. Summary Discussion

5:00 p.m. Adjourn

Thursday, March 24, 2011
TA13 – Ground and Launch Systems Processing
Panel Moderator: Joyce McDevitt
OPEN SESSION

8:00 a.m. Welcome and Introduction to Ground and Launch Systems Processing Joyce McDevitt

8:20 a.m. Panel 1: Traditional Launch Companies
Panelists: Bernard Kutter, ULA; Norman Buchert, Boeing; John Steinmeyer, Orbital; Stanley Graves, ATK, Bill Findiesen

9:40 a.m. Panel 1: Traditional Launch Companies Questions & Answers

10:00 a.m. Break

10:15 a.m. Panel 2: New and Emerging Companies
Panelists: TBD, SpaceX; Jeff Greason, XCOR Aerospace; William Pomerantz, Virgin Galactic; Brett Alexander, CSF Federation

11:35 a.m. Panel 2: New and Emerging Companies Questions & Answers

11:55 a.m. Lunch

12:55 p.m. Panel 3: Other Interested Parties
Panelists: Emmett Peter, Disney; Brian Wilcox, JPL; Edward Bowles, General Atomics; Gordon Woodcock, Consultant

2:15 p.m. Panel 3: Other Interested Parties Questions & Answers

2:35 p.m. Break

2:50 p.m. Panel 4: Safety and Non-NASA Government Organizations
Panelists: Arun Murthi, Aero&Space USA; John Schmidt (via WebEx), Naval Postgraduate School; Michael Kelly, FAA

4:10 p.m. Panel 4: Safety and Non-NASA Government Organizations Questions & Answers

4:30 p.m. Summary Discussion

5:00 p.m. Adjourn
 

Please note: If the presenter has given us permission to post their presentation slides then you may view them here. Any other presentations which were provided to the panel during open sessions are available through the NRC Public Access Records Office

Click here to Navigate back to Workshops Page